Terör,darbe,dolar... 2016 yılında neler yaşadık

Koskaca 2016 yılını geride bırakacağımız son günlerde hafızalarımızı biraz zorladığımızda üzücü olaylarla karşılaşıyoruz.

Terör,darbe,dolar... 2016 yılında neler yaşadık

Koskaca 2016 yılını geride bırakacağımız son günlerde hafızalarımızı biraz zorladığımızda üzücü olaylarla karşılaşıyoruz.

Fatih İLHAN
Fatih İLHAN
28 Aralık 2016 Çarşamba 10:28
Terör,darbe,dolar... 2016 yılında neler yaşadık

2016 yılı Türkiye için zor bir yıl oldu. Bir çok badireyi atlatan ülkemizin gelin nelerle karşılaştığımıza hep beraber bakalım.

2016 OCAK 

2016'nın ilk ayında acı vardı.12 Ocak’ta, Sultanahmet Meydanı’nda, IŞİD militanının üzerindeki bombayı infilak ettirmesi sonucu, saldırgan dahil toplam 13 kişi hayatını kaybetti.

Kanlıca’daki evinde sabah sporu yaparken kalp krizi geçiren Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

2016 ŞUBAT 

17 Şubat 2016’da Türkiye’nin kalbi Ankara’da,Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait askeri servis aracının geçişi sırasında gerçekleştirilen kalleş saldırıda  29 kişi hayatını kaybetti.

2016 MART 

2016 yılının Mart ayı Türkiye ve dünyadaki terör saldırılarıyla geçti. 13 Mart 2016’da Ankara Güvenpark’ta gerçekleşen bombalı saldırıda ikisi saldırgan 38 kişi hayatını kaybetti.

Terör Avrupa’nın başkenti Belçika’yı da kana buladı. Havalimanı ve Metroyu hedef alan terör saldırıları Türkiye ve dünya da bir çok can aldı.

2016 NİSAN 

2016 yılının en sakin geçen ayı Nisan oldu.  Beşiktaş yeni stadına kavuştu ve Vodafone Arena’nın açılışı gerçekleştirildi.

Türkiye 4.5G’ye geçiş yaptı. 4.5G’ye geçişle teknolojide yeni bir çağ atlayan Türkiye, internet hızını 10 kat artırdı.

2016 MAYIS 

AK Parti’nin Mayıs ayında yapılan Olağanüstü Genel Kurul’unda hükümeti kurma görevi Binali Yıldırım’a verildi. Binali Yıldırım, kabinesini cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunup mecliste güvenoyu alarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 27. Başbakanı oldu.

2016 HAZİRAN 

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nde tamam mı devam mı referandumundan dünyayı şoke edecek bir sonuç çıktı. Referandumda halkın yüzde 51,9’u AB’de yerimiz yok dedi. AB’de kalınması yönünde kampanyalarını şekillendiren İngiltere Başbakanı David Cameron istifasını verirken, İngiltere’deki Brexit’in Avrupa için domino etkisi yaratır düşüncesi piyasalarda tedirginliğe neden oldu. 

2016 TEMMUZ

Türkiye, 15 Temmuz gecesi, alçak darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. Ordu içindeki FETÖ’cü cuntanın planladığı darbe girişimine milli iradeden ağır bir tokat geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sokağa çıkın çağrısıyla halk meydanlara indi ve cuntacılara demokrasi dersi verdi. Yılın en kara günü olarak nitelendirilen Temmuz ayı birçok ilke de sahne oldu. Türkiye, milli iradeye sahip çıkarak meydanları boş bırakmazken, Beştepe’de üç parti bir araya gelerek tarihi birliktelik pozunu verdiler. 

2016 AĞUSTOS

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tüm kuvvetlerindeki seçkin birliklerinden oluşturulan Müşterek Özel Görev Kuvveti, 24 Ağustos sabahı Suriye’nin Cerablus bölgesini IŞİD teröründen temizlemek için operasyona başladı. Yaklaşık dört aydır süren operasyonlarda 38 şehit verilirken binlerce terör yığınağı ve terörist imha edildi.

2016 EYLÜL

Hababam Sınıfı’nın Damat Ferit’i, Yeşilçam’ın efsanevi aktörü Tarık Akan 16 Eylül’de hayata gözlerini yumdu. Sayısız filmde rol alan ve milyonların gönlüne taht kuran Tarık Akan’ın ani ölüm haberi, sevenlerini yasa boğdu.

2016 EKİM

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda beşinci kez toplanan Bakanlar Kurulu, MGK’da alınan OHAL’in 3 ay daha uzatılması yönündeki tavsiye kararını ele alındı. Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, OHAL’in 90 gün daha uzatıldığını açıkladı.

2016 KASIM

ABD, tarihinin en baş döndürücü seçim kampanyasını geride bırakarak 45’inci başkanını belirlemek için sandık başına gitti. Seçim sonuçları kuşkusuz herkes için sürpriz olurken ABD’nin yeni başkanı Cumhuriyetçi aday Donald Trump oldu.

2016 ARALIK

Dolar tarihinin rekorunu kırarak 3.58'leri gördü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vatandaştan dolarlarını bozdurmasını istedi.

2016 yılı terör olaylarıyla başlayıp terör olayları ile bitiyor. Terörün çirkin yüzü, yılın son ayında kendini bir kez daha gösterdi. Beşiktaş Bursaspor maçından bir saat sonra, Vodafone Arena yakınlarında gerçekleştirilen çifte terör saldırısında 45 vatan evladı hayatını kaybederken, Türkiye’de bir günlük ulusal yas ilan edildi.

 Beşiktaş’ta gerçekleşen terör saldırısının yaralarını saramadan hainler Kayseri’de çarşı iznine çıkan askerleri hedef aldı. Halk otobüsünün geçişi sırasında bombalı araçla gerçekleştirilen saldırıda 14 askerimiz şehit oldu.

MANŞETNET.COM ailesi olarak yeni yıldan beklentimiz ülkemizin barış ve huzur içinde yaşama dileğiydir. Değerli üyelerimizin yeni yılını şimdiden kutlarız.

 

Son Güncelleme: 29.12.2016 13:28
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol