Afrika'da bir ilke imza attılar

Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Etiyopya ve Cibuti ziyaretleri sonrasında değerlendirmelerde bulundu.

Afrika'da bir ilke imza attılar

Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Etiyopya ve Cibuti ziyaretleri sonrasında değerlendirmelerde bulundu.

Fatih İLHAN
Fatih İLHAN
02 Ocak 2017 Pazartesi 16:34
Afrika'da bir ilke imza attılar

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin himayesinde Maliye Bakanı  Naci Ağbal, Denizli Ticaret Odası Meclis Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Salih Sarıkaya, Yönetim Kurulu Üyesi Ferruh Dalkılınç, Meclis Üyeleri Halil Öztürk, Musa İmançlı ve çeşitli sektörden iş insanları ile Etiyopya ve Cibuti’de çeşitli ziyaretler gerçekleştirerek ikili görüşmelerde bulunduklarını ifade eden Başkan Erdoğan, bu iş formu sayesinde çok sayıda iş bağlantılarının yapıldığını belirtti.

Ekonomi Bakanımız  Nihat Zeybekci’nin önderliğinde gerçekleşen bu iş formunun Denizli’de bir ilk olduğunun altını çizen Başkan Erdoğan “Etiyopya’da ve gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde Türkiye’yi ticari anlamda önemsediklerini gördük. Ulaştırma, enerji, turizm, tarım ve hayvancılık başta olmak üzere pek çok alanda ülkemizle işbirliği yapılmaktadır” diye konuştu.

Etiyopya  tüketim mallarının büyük kısmını dışarıdan ithal edildiğini belirten Başkan Erdoğan “Etiyopya, Afrika'nın en büyük ve nüfus olarak en kalabalık ülkelerinden biridir. Türkiye’den gelen ürünler de kalitesiyle ve menşei dolayısıyla Etiyopya'da beğeniliyor. İki ülke arasında büyük bir ticaret potansiyeli var. Bizlerinde ülke olarak bu potansiyeli iyi değerlendirdiğimizi düşünüyorum. Çünkü Türk firmalarının Etiyopya'da 3 milyar dolar civarında yatırımı bulunmaktadır” diye konuştu.

Cibuti ziyareti ve görüşmelerinin de gayet verimli olduğunu kaydeden Başkan Erdoğan “Gerçekleşen ziyaretler ortak projeler üreterek ve ilişkilerimizi daha da kuvvetlendirmeyi amaçladık. Afrika ülkeleri arasında ekonomik potansiyeli yüksek olan bir ülke olduğunu tespit ettik. Yaptığımız görüşmelerde Cibuti’nin Türkiye mallarını önemli ölçüde kullandıklarını söylediler. Türkiye'den yaklaşık yıllık 600 milyon dolar civarında ithalat yapılmaktadır. Bu sebeple Türkiye ile sıkıntısız ve hızlı ithalat yapılabilmek için 2015 Kasım ayında 5 milyon karelik serbest bölge tahsisi yaptıklarını belirttiler. Bu ziyaretimizde de Sayın Bakanımız Nihat Zeybekci, Türkiye ile Cibuti arasında ‘Serbest Ticaret Çerçeve Anlaşması’ imzaladı. Bu anlaşma sayesinde Cibuti’te ile ekonomik ilişkilerimiz daha çok kuvvetlenecektir. Bizlerde işadamları olarak bu fırsatları iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Çünkü Afrika ülkelerinin Türkiye ekonomisi açısından umut verici olduğu gözle görülür bir gerçektir” diye konuştu.

Son Güncelleme: 04.01.2017 10:18
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol