Konut almak isteyenlere dev kampanya

Denizli Ticaret Odası konut satışlarının artışına yönelik dev bir girişimde bulundu. Yüksek faiz oranlarından kaynaklanan konut satışlarındaki azalmaya çare olabilmek amacıyla bankalar ve DTO üyesi inşaat firmalarıyla ortak bir kampanya başlattıklarını ifade eden DTO Başkanı Uğur Erdoğan, kampanya ile konut almak isteyenlerin 0,98’lik faiz oranlarında konut alımı yapabileceklerinin müjdesini verdi.

Konut almak isteyenlere dev kampanya

Denizli Ticaret Odası konut satışlarının artışına yönelik dev bir girişimde bulundu. Yüksek faiz oranlarından kaynaklanan konut satışlarındaki azalmaya çare olabilmek amacıyla bankalar ve DTO üyesi inşaat firmalarıyla ortak bir kampanya başlattıklarını ifade eden DTO Başkanı Uğur Erdoğan, kampanya ile konut almak isteyenlerin 0,98’lik faiz oranlarında konut alımı yapabileceklerinin müjdesini verdi.

HABER MERKEZİ
HABER MERKEZİ
13 Şubat 2019 Çarşamba 14:47
Konut almak isteyenlere dev kampanya

Türkiye’ye karşı başlatılan ekonomik yaptırımlar çerçevesinde yükselen faiz oranları, özellikle her geçen büyüyen inşaat ve emlak sektöründe olumsuz etkilere sebep olmuştu. Faiz oranlarının yükselmesiyle konut almak isteyenler beklemeye geçerken, konut yapan müteahhit firmalar ise satışların durgunlaşmasıyla sıkıntılı günler geçiriyordu. Denizli Ticaret Odası (DTO) yaşanan bu olumsuzluğa çare olabilmek amacıyla, DTO İnşaat ve Emlak Komitesi üyesi müteahhit firmalar ve bankalarla ortak bir kampanyaya imza attı. Kampanyanın tanıtımı için komite üyeleri ve banka temsilcileriyle basın karşısına çıkan DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, kampanyanın teknik detaylarına ilişkin de önemli bilgiler aktardı. Başkan Erdoğan, toplantıda kampanyaya ilişkin şu bilgileri verdi;

“Temel hedef satışlardaki azalmaya çare olmak”

“İnşaat sektörüne mensup üyelerimizin, alım satımlarda yaşadığı sorunları azaltmak, bürokratik işlemleri daha hızlı aşmak ve sektörün iş hacmi ile verimliliğini artırmak için, son derece önemli olduğuna inandığımız bir kampanya başlatıyoruz. Denizli’mizde bugün itibarıyla tamamlanmış veya tamamlanmakta olan, satışa hazır bekleyen yaklaşık 3 bin adet konut var. Odamız, ilimizde oluşan konut stokunun eritilmesine yönelik bir fikirle yola çıktı. ‘’İkame amaçlı konut üreten inşaat müteahhitlerinin bulunduğu 3 no’lu meslek komitemiz ile yönetim kurulumuzun uhdesinde, 4 ay boyunca yoğun bir çalışma gerçekleştirdi. Buradaki temel hedef, yüksek faiz oranlarından kaynaklanan satışlardaki azalmaya, çare olmak.”

“Sektör yeniden dinamizm kazanacak”

“Fizibilite çalışmamızda gördük ki, acil nakit ihtiyacı duyan müteahhitlerimiz, uygun faiz oranı bulması durumunda, konut isteyen alıcılar ile ilimizde faaliyet gösteren banka ve finans kuruluşları arasında bir koordinasyon sağlayarak çözüm üretebiliyor. Piyasada ki güncel oranlar yerine, makul oranları sağlayarak, aradaki farkın müteahhit firma ve bankalar arasındaki anlaşmalar ile giderilebileceğini de tespit ettik. Bu konuda bankaların temsilcileri ile birebir görüşmeler gerçekleştirdik; bazı bankalarımızla iş birliğine gittik. Kampanyamız özetle, hali hazırdaki büyük inşaat firmalarının kendi bünyelerinde finanse ederek çeşitli kampanyalar adı altında piyasaya sunduğu satış ve pazarlama yönteminin, Denizli Ticaret Odası eli ile daha alt ölçekte iş yapan firmalara da ulaştırılmasıdır. Bu sayede, sektör aşağıdan yukarıya yeniden dinamizm kazanacaktır.”

“0.98’den başlayan oranlar ile kredi kullanımı yapılabilecek”

“Kampanyamızda, Denizli Ticaret Odası’nın herhangi bir kefilliği ya da taahhüdü söz konusu değildir. Kampanyamız, elinde 5 adet satılık konut bulunan müteahhit ile 500 adet satılık konutu bulunan müteahhidin aynı kefede yer alabileceği bir çalışmadır. Konut alacak vatandaşlar dilediği müteahhit firmaya başvurarak kampanyamıza destek veren ilgili banka ve finans kuruluşları iş birliği ile 0.98’den başlayan oranlar ile kredi kullanımı şansı elde edebilecek. Ancak, satış ile ilgili şartlar alıcı ve satıcı arasında ki anlaşmayla belirlenecek. Bu noktada Odamız ile kampanyamıza katkı sağlayan ilgili bankaların müdahalesi söz konu olmayacaktır.”

“120 Milyon TL’lik bir finansal hareketlilik olacak”

“Kampanyamız sayesinde, ilimizde satış için bekleyen konutların %10’luk kısmına bile yol açabilmek bizim açımızdan başarı olacaktır. Zira böyle bir oran, piyasalara 120 milyon TL’lik bir finansal hareketlilik getirecektir. Denizli Ticaret Odası olarak bu çalışmaya başladığımızda, 21 ayrı banka ve finans kuruluşu ile görüştük. Bugün aramızda bulunan Akbank, Kuveyt Türk, Türkiye Finans ile Yapıkredi Bankaları, ortak bir protokole imza atarak kampanyamızda yer aldılar. Kendilerine, bu önemli destekleri için şehrim ve sektörüm adına teşekkür ederim. Kampanyamızın Denizli’mize ve sektörümüze fayda getirmesini diliyorum.”

Son Güncelleme: 14.02.2019 16:27
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol